Ako začať chodiť všade včas?

 

Ak sa vám (alebo vašim priateľom a kolegom) stáva, že na dohodnuté stretnutia a podujatia chodievate pravidelne na poslednú chvíľu, alebo dokonca niekoľko minút meškáte, skúste nasledujúci jednoduchý a zaručené výsledky prinášajú trik, založený na malom „hacknutí“ nášho mozgu.

1476470021__Road.png

Kotvenie

Problém môže spočívať v princípe tzv. kotvenia („anchoring“), ktorý môžeme veľmi zjednodušene pomenovať ako tendenciu nášho mozgu (mysle) upnúť sa na prvú podstatnú informáciu, s ktorou sme konfrontovaní. 

 

Poďme si to ukázať na príklade príchodu na divadelné predstavenie, ktoré sa začína o 19.00 hod. 

Čas predstavenia, teda „číslo“ 19.00 hod., má tendenciu stať sa kotvou, ktorá bude niekde „na pozadí“ riadiť naše konanie. 

Racionálne samozrejme rozumieme, že na to, aby sme prišli do divadla včas, budeme musieť počítať s časom, potrebným na cestu, rovnako ako s časom, potrebným na dokončenie obliekania a úpravy nášho zovňajšku predtým, ako vôbec odídeme z domu. 

Avšak hoci si toto všetko uvedomujeme, náš mozog si už zafixoval čas 19.00 hod. a s týmto časom bude mať tendenciu porovnávať naše aktuálne časové skóre; tým pádom sa bude náš mozoh počas príprav a chystania sám seba pýtať: „Koľko času mi ešte ostáva do 19.00 hod.?“ 

 

Zmena kotvy znamená zmenu správania

Čo by sa však stalo, ak by sme cielene zmenili časovú kotvu a nahradili sústredenie sa na čas príchodu (19.00 hod.) za sústredenie sa na čas odchodu, povedzme na 18.30 hod.?

V tom momente sa náš mozog začne sústrediť na toto číslo a pri finišovaní oblečenia a úpravy nášho vzhľadu sa budeme automaticky pýtať „Koľko mám ešte času do 18.30 hod.?“

A v tomto momente sme na najlepšej ceste všetko stihnúť a prispôsobiť rýchlosť nášho konania (obliekanie, make-up, zavolanie taxíka, atď.) času, ktorého dosiahnutie stále znamená 30 minútovú rezervu, potrebnú na cestu na miesto určenia. 

 

Zhrnutie

Náš mozog je v niektorých veciach pomerne jednoduchý a tak pokiaľ chceme stíhať všetky plány a chodiť na dohodnuté stretnutia včas, sústreďme našu pozornosť nie na termín udalosti, ale na termín odchodu, prípadne na termín vykonania posledného kroku pred danou udalosťou.

A je to :)