Ako na lovebrand? Zabudnite na sociálne siete.

Možno nadpis znie na prvé prečítanie ako clickbait, no v prípade značky Basecamp ide o realitu a zároveň o malú prípadovú štúdiu o tom, čo vlastne v praxi znamená autentické a konzistentné formovanie značky, premenené na vnímanie značky ako „lovebrand”.

Pár slov o Basecampe

Basecamp patrí medzi svetovo najznámejšie a zároveň najobľúbenejšie online nástroje projektového manažmentu a manažmentu virtuálnych projektových tímov, popri značkách ako napr. Trello, Asana, Todoist, Wrike či Redbooth.

Na rozdiel od ostatných nástrojov má však Basecamp niečo unikátne – v priebehu rokov sa z tejto značky stal lovebrand, ktorý komunitu užívateľov vníma nielen cez funkcie, ale najmä cez hodnoty, ktoré značka reprezentuje. 

Ako sa stal Basecamp lovebrandom?

Nie, nebolo to vďaka prepracovaným marketingovým kampaniam, PR vyhláseniam, získaným oceneniam či vďaka miliónom followerov. V skutočnosti Basecamp nič z toho nerobí a nemá. 

Navyše vďaka svojej cenovej politike, v rámci ktorej si bez kompromisov pýta poplatok $99 mesačne za používanie služby (na porovnanie – väčšina ostatných nástrojov ponúka napr. „forever free“ verzie alebo ceny výrazne nižšie), je pre mnohé menšie spoločnosti a projektové tímy jednoducho nedostupný.

Basecamp sa stal pozitívnym „unicornom“ vďaka dvom veciam, ktoré sú spoločné v zásade každému svetovému či lokálnemu „lovebrandu“ – prináša skutočne kvalitný produkt a skutočne žité hodnoty.

Basecamp sa roky sústreďuje na neustále zlepšovanie svojho produktu. Pravidelne prichádza s aktualizáciami rozhrania a funkcií, aplikuje moderné vedecké poznatky a empirické skúsenosti svojich užívateľov; a hoci nie každému tento nástroj musí vyhovovať, jedno sa Basecampu nemôže uprieť – neustále napredovanie k lepšiemu. 

Zároveň Basecamp jasne a pravidelne hovorí o tom, čomu verí, aké má hodnoty, ako sa snaží tieto hodnoty napĺňať, ako sa to možno niekedy nedarí, no o to viac sa chyby analyzujú a transparentne naprávajú; a to najdôležitejšie na tom je to, že o svojich hodnotách iba nerozpráva, ale ich aj reálne žije.

Basecamp odchádza z Instagramu

19. decembra 2018 vydala spoločnosť Basecamp vyhlásenie, že sa rozhodla odísť zo sociálne siete Instagram. V čase, keď sa celý svet marketingu a brandingu usiluje o to, aby značky prerazili na tejto sociálnej sieti, Basecamp končí.

Takto aktuálne vyzerá Instagram účet spoločnosti Basecamp.

Takto aktuálne vyzerá Instagram účet spoločnosti Basecamp.

Podstatný je dôvod tohto kroku a tým je podľa samotnej značky to, že Instagram je súčasťou Facebooku, ktorého obchodné praktiky sa v poslednom čase ukazujú minimálne neetické, ak nie priam škodlivé. 

A Basecamp je natoľko verný vlastným hodnotám férovosti a transparentnosti, že nechce využívať služby poskytovateľa, ktorého konanie sa zdá byť v rozpore s týmito princípmi.

Pre mnohých ľudí to môže byť póza, či dokonca „prešpekulovaný“ marketing. 

No ľudia, ktorí značku Basecamp a jej zakladateľov poznajú a sledujú, vedia, že nejde o pózu, ale o konanie, inšpirovaný skutočnou vierou v to, že o hodnotách nestačí rozprávať, ale ich treba žiť a dokazovať cez reálne konanie.

A práve vďaka takýmto krokom a hodnotovým postojom, v kombinácii s kvalitným produktom a prozákazníckym prístupom, sa z „bežnej“ značky postupne stáva lovebrand.